Do brexitu pozostało 70 dni, co wiemy na ten moment?

Czas szybko mija, a od objęcia władzy przez nowego premiera Boris'a Johnsona minęło już miesiąc. Nowy szef rządu nadal się upiera, że w przeciągu 70 dni wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii Europejskiej z umową lub bez. Liderzy Unii mówią jednogłośnie, że kolejna renegocjacja umowy nie wchodzi w grę. Johnson przez blisko miesiąc nie podjął żadnych kroków, aby spotkać się z przedstawicielami Wspólnoty, aby ponownie spojrzeć na brexit i wzajemne interesy. Społeczeństwu zaś powtarza jak mantrę, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii nawet jeżeli czeka ich widmo twardego brexitu. Sytuacja nie podoba się zwłaszcza Szkotom oraz Irlandii Północnej, ponieważ ich interesy są wyraźnie zagrożone.

Co w związku ze współpracą firmy Cambridge Analytica a kampanią Leave.EU

Wciąż firma Cambridge Analytica i jej prezes mówią otwarcie, że nie pracowali przy kampanii Leave.EU, która doprowadziła do przelania szali głosów na stronę przeciwników pozostania UK w Unii podczas referendum dnia 23 czerwca 2016. Jeden z dyrektorów firmy CA (Brittany Kaiser), w swoich zeznaniach podczas prowadzonego śledztwa dotyczącego min. kampanii Leave.EU oraz kampanii prezydenckiej Donalda Trump'a wskazała, że wykonywali określane zadania mające na celu profilowanie reklam oraz Fake News'ów dla grup użytkowników wg ich profilu, wrażliwości i zainteresowań. Postępowanie wciąż trwa, a poziom manipulacji podczas korzystania władzy z narzędzi demokracji osiągnął wątpliwą skuteczność.

Brexit, Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej

Jak może wyglądać współpraca z Wielką Brytanią po brexicie?

Na to pytanie wciąż nie jest nikt w stanie odpowiedzieć. Strach, niepewność paraliżuje nie jednego przedsiębiorcę po obydwu stronach przyszłych granic. Podwyżki opłat celnych, akcyza, VAT na towary z UE oraz inne problemy mogą być jedynie początkiem problemów gospodarczych zwłaszcza dla obywateli Wielkiej Brytanii. Brexit to przede wszystkim niepewność i nienaturalny stan dla firm polegających na imporcie i exporcie towarów.

Droższy transport do Anglii z Polski

Jeżeli Wielka Brytania przywróci granice, a taki jest konsekwencja wyjścia z UE oznaczać to będzie wydłużony czas transportu do Anglii, a co za tym idzie również wzrost ceny. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile np. będzie kosztował bus do Anglii z Polski lub przewiezienie paczki do Anglii lub odwrotnie. Na chwilę obecną jeszcze chwilę wszyscy wstrzymuja oddech z nadzieją, że Wielka Brytania rozważy skorzystanie z anulowanie art. 50 Traktatu Lizbońskiego.

TOP